Odpoczynek jest równie ważnym elementem dnia, co praca. Zapominamy o tym, idąc spać bardzo późno i zrywając się wraz z dźwiękiem budzika. Tymczasem ustawienie sobie stałych pór snu pozwala na wprowadzenie harmonii w naszym organizmie, jednocześnie podnosi jakość snu. 

Podnieś jakość snu

Odpowiednia jakość snu jest ważna, podobnie jak jego długość. W zależności od wieku i zapotrzebowania należy dostarczyć tyle odpoczynku, ile potrzebuje dany organizm. Często zbyt wiele zadań do realizacji prowadzi do skrócenia czasu snu, co może prowadzić do obniżenia nastroju. Najnowsze badania pokazują, że zbyt krótki i niewłaściwej jakości odpoczynek może prowadzić do depresji. Dlatego dbajmy o to, jak i ile odpoczywamy. Kluczowe znaczenie ma przygotowanie sypialni w taki sposób, by przebywanie w niej było maksymalnie przyjemne. Warto ograniczyć ilość przedmiotów, które się w niej znajdują, przez co wzmocnimy poczucie bezpieczeństwa i z łatwością można będzie utrzymać w niej czystość. Otaczajmy się materiałami, które są przyjemne w dotyku, ponieważ poczucie otulenia wspomaga proces zasypiania. Wyznacz sobie stałe pory pójścia spać, w ten sposób organizm znacznie łatwiej się wyciszy i odpręży. 

Odpoczywaj nie tylko w trakcie snu

Zanim udamy się na wieczorny odpoczynek, warto postawić na ćwiczenia rozluźniające, dłuższą kąpiel czy spacer. Pozwoli to na wyciszenie organizmu, pozbycie się negatywnej energii, a jednocześnie usprawni samo zasypianie. Doskonale sprawdza się wietrzenie sypialni, ponieważ w chłodniejszym otoczeniu można lepiej wypocząć. Wysoka jakość materiałów, które znajdują się w łóżku to sposób na otulenie, podniesienie poczucia bezpieczeństwa i spokojny sen. Wybierajmy materiały, które przepuszczają powietrze, jednocześnie nie są zbyt ciężkie. Wysoka jakość snu jest równie ważna, jak jego długość, dlatego warto o tym pamiętać.