Wieczny pośpiech, brak czasu to wynik złego rozplanowania swoich działań. Brakuje czasu na posiłek, który jeśli już jest spożywany to w pośpiechu. Często brakuje chwili na wzięcie oddechu i zastanowienie się nad tym, dokąd tak właściwie biegniemy?

 

Ajurweda- zatrzymaj się!

 

Żyjemy w czasach, w których na wyciągnięcie ręki mamy miliony diet, jednak często nawet ich długotrwałe stosowanie nie przynosi właściwych efektów. Zastanawiamy się nad tym, co robimy źle, szukamy przyczyny w składnikach, czy ilości spożywanych posiłków. Zapominamy o tym, jak ważna jest regeneracja i odpoczynek. Odpowiednia ilość snu w ciągu doby ma kluczowe znaczenie dla naszej wagi, ponieważ regeneracja odbywa się nie tylko na poziomie ciała, ale i duszy. Zabiegani, nie zwracamy uwagi na regularność posiłków, a one same spożywane są w pośpiechu. Niestety, takie działanie nie sprzyja odchudzaniu. Co więcej, często może powodować wzrost wagi i problemy z układem pokarmowym, do którego dostaje się zwiększona ilość powietrza, a pokarmy są nieprawidłowo rozdrobnione. 

 

Jedz zdrowo i wolno

 

Ajurweda zakłada, że każdy posiłek należy spożywać w spokoju. Warto przeznaczyć na to więcej czasu, by każdy kęs był odpowiednio rozdrobniony. Kluczowe znaczenie ma pozbycie się wszelkiego rodzaju rozpraszaczy jak telewizja, gazety, Internet. Jedzenie powinno odbywać się w skupieniu, ponieważ tylko dzięki temu każde danie będzie odżywiało nie tylko nasze ciało, ale także duszę. Ajurweda to spokojne podejście do wszelkich aspektów naszej codzienności. Odpowiednia ilość czasu przeznaczona na każdy posiłek sprawia, że we właściwym momencie można będzie uznać, że jesteśmy najedzeni. Osoby, które do posiłków podchodzą w sposób mechaniczny, nie tylko zjadają więcej, ale ich mózg znacznie wolniej wyłapuje moment, w którym są najedzeni. W efekcie pojawiają się wzdęcia, uczucie przejedzenia i ciężkości na żołądku. Ajurweda uznaje, że każdy posiłek powinien być właściwej wielkości, dlatego należy wystrzegać się i zbyt dużych i zbyt małych porcji. Nawet jeśli ktoś jest zabiegany, to czas posiłku powinien być pewnego rodzaju celebracją chwili dla siebie. To święto dla ciała i duszy.