Nie każda toksyna powoduje od razu ostre zatrucia - wiele z nich kumuluje się w organizmie i powoduje różne problemy zdrowotne. Metod na oczyszczanie organizmu z toksyn jest całe mnóstwo: jedne są bardziej, inne mniej skuteczne. Tymczasem oczyszczanie organizmu jest tak samo ważne jak odżywianie.
Dobrze przeprowadzone detoksykacja powoduje odzyskanie przez organizm równowagi i przyczynia się do ustania wielu dolegliwości. Duży nacisk na usuwanie toksyn z organizmu kładzie Ajurweda.
Wiele procesów leczenia rozpoczyna się właśnie od usuwania toksyn (ama) z ogranizmu, czyli panchakarmy. Czym są i co powodują ama w organizmie i jak przeprowadzić detoks według Ajurwedy?
Czym są i jak powstają toksyny?
Toksyny, czyli ama, to szkodliwe substancje powstające w wyniku nieprawidłowego działania układu pokarmowego. Jako, że również upośledzają jego działanie, można to określić jako „błędne koło”. Ama tworzą się z niestrawionego odpowiednio pokarmu. Według Ajurwedy powodem jest złe odżywianie lub za słaby ogień trawienny (agni).
Powstają w ten sposób substancje, które wraz z limfą oraz krwią rozprzestrzeniają się po całym organizmie. Odkładają się najczęściej w miejscach, które są najsłabsze. Skumulowane toksyny blokują kanały, czyli śrota, co prowadzi do tak zwanej w Ajurwedzie deregulacji doszowej i przyczynia się do powstawania chorób.
Do zaburzeń prowadzi brak swobodnego przepływu krwi, przez co organy i narządy, do których dociera jej zbyt mało, nie otrzymują odpowiedniej ilości składników odżywczych i tlenu.
Przyczyny powstawania toksyn ama
Przede wszystkim najważniejszą przyczyną powstawania toksyn jest nieodpowiednia dieta. Szczególnie przyczynia się do tego spożywanie nadmiaru fast foodów, jedzenia paczkowanego, przetworzonego, cukru oraz nabiału i mięsa, czyli produktów odzwierzęcych. Inną przyczyną jest także złe nastawienie do życia. Negatywne myśli, ciągłe zamartwianie się czy przebywanie w nieodpowiednim towarzystwie także prowadzą do odkładania się ama. Umysł jest bowiem nieodłącznie połączony z ciałem. Jeśli ciągle się stresujemy i mamy toksyczne myśli, również możemy cierpieć przez nadmiar toksyn w organizmie.
Jak objawia się nadmiar toksyn w organizmie?
Objawów odkładania się ama w organizmie jest naprawdę bardzo dużo i są to objawy zarówno fizyczne, które mogą dotknąć każdą część ciała, jak i objawy psychiczne. Na przykład mogą to być różnorodne bóle, na przykład głowy czy stawów. Oprócz tego nadmiar toksyn może objawiać się zmęczeniem, brakiem energii, przytłoczeniem, stanami lękowymi, depresją, żółtawym lub zielonawym nalotem na języku, nadmiernym poceniem, nieświeżym oddechem czy nawet mętnym moczem.
Ponadto mogą występować oczywiście objawy ze strony układu pokarmowego, takie jak wzdęcia, gazy, bóle brzucha, zaparcia czy biegunki. Wiele z tych objawów jest niecharakterystycznych i nie kojarzymy ich od razu z toksynami w organizmie. Zażywamy leki bez recepty chcąc, jak najszybciej stłumić objawy, by móc funkcjonować zanim doczekamy się wizyty u lekarza. Często mimo objawów okazuje się też, że wyniki badań są dobre i nic nie wskazuje na to, żeby była to jakaś choroba. Jeśli tak właśnie jest i do tego nie pomaga żadne zastosowane leczenie, warto rozważyć terapię oczyszczającą.
Jak oczyścić ciało z toksyn?
Toksyny można usunąć, ale trzeba nad tym popracować. Same niestety nie znikną. Najbardziej znaną terapią oczyszczającą jest ajurwedyjska panchakarma, która musi być przeprowadzana pod kontrolą specjalisty. Terapia ta usuwa toksyny i równoważy zaburzone dosze.
Każdy człowiek może mieć zaburzoną inną doszę, więc sposób terapii jest dobierany indywidualnie. Dla osób z zaburzoną doszą Pitty najlepsza jest terapia przeczyszczająca. Jeśli problem dotyczy doszy Vata, przepisywane są głównie lewatywy (basti), a dla doszy Kapha zalecane są terapie wymiotne. Panchakarma trwa wiele dni.
Głodówka sposobem na oczyszczenie
Układ pokarmowy też potrzebuje czasem odpoczynku, dlatego głodówki stosowane są od stuleci. Ważne, by w początkowych stadiach nie stosować głodówki z dnia na dzień, bo może to spowodować duży spadek nastroju. Należy zacząć stopniowo, a więc dać sobie dwa tygodnie na rezygnację z pieczywa, makaronów czy ryżu i po tych dwóch tygodniach rozpocząć głodówkę.
Podczas głodówki należy pić ciepłą wodę z imbirem i cytryną. Podczas głodówki można spożyć dwa posiłki płynne z warzyw. Można też nie jeść nic, ale należy pamiętać o płynach. Głodówka może potrwać od 24 do 48 godzin. Podczas głodówki można stosować dodatkowe zabiegi, takie jak masaże olejowe, szczotkowanie ciała, sauna, terapie napotne, zioła, lewatywy czy lecznicze wymioty.
Zioła pomagające oczyścić organizm
W Ajurwedzie najważniejsza jest mieszanka trzech ziół, zwana triphalą. Należą do niej zioła amli, haritaki i bibhitaki. Spożywa się je w ilości 5 g na dobę, ale zależy to od wagi pacjenta. Inne polecane zioła to: berberys, kurkuma, łopian, gorzknik, czosnek czy echinacea. Artykuł przygotowany we współpracy ze specjalistami z agni-ajurweda.pl
Leczę się Sam
Opis autora #2